Головна / Календар / Різдво Христове: історія свята

Різдво Христове: історія свята

Для віруючих християн всього світу Різдво Христове – одне з найбільш значущих свят, адже ми згадуємо про пришестя на Землю Ісуса Христа. Майже у всіх країнах цей світлий свято відзначають 25 грудня, Римо-католицька і багато протестантські церкви встановили цю дату у відповідності з григоріанським календарним стилем; Константинопольська, Болгарська і ще деякі православні церкви спираються на новоюліанський календар. Але традиційно різдво у православних припадає на 7 січня (по так званому «новому» стилю). Але незалежно від того, коли святкують різдво христове в різних церквах, для всіх – це спомин про велику подію, що змінила весь світ.

Проте святкування саме в ці дні не пов’язано з реальним часом народження Ісуса. Точну дату встановити дуже складно, оскільки у стародавніх іудеїв народження людини означало початок скорботи і болю, і не було святом. Набагато важливіше було Воскресіння Христове. Що ж стосується часу народження Месії, то його доводиться визначати, виходячи з подій, що згадуються в канонічних і апокрифічних тестах у зв’язку з історією про пришестя на цей світ. Згідно з різними версіями, це могло статися між 12 і 5 ст. до н.е. Сама ж дата – 25 грудня вперше зустрічається в літописі початку 3 століття, написаної Секстом Юлієм. Перша ж згадка про цю дату як про свято Різдва відноситься до 4 століття. Передбачається, що різдво Ісуса в грудні почали відзначати, щоб витіснити свято Непереможного Сонця.

До речі, спочатку християни святкували Різдво 6 січня. Тоді ж відзначали і Хрещення Господнє. Зараз це два різних свята.

Коли зустрічають різдво, всі згадують про те, як Діва Марія народила сина – Ісуса Христа, якому судилося стати Рятівником людства. Ми дізнаємося про це із євангельських текстів Луки та Матвія. Чудесна подія сталося у Віфлеємі, куди Йосип і його вагітна дружина Марія вирушили для перепису населення. Проте їм не вистачило місця в готелі, і ночувати довелося в печері, куди зазвичай заганяють худобу. Саме в цю ніч і судилося прийти на світ Ісуса. Першими про його народження дізналися пастухи, яким ангел повідомив радісну звістку. А потім прийшли волхви з дарами, адже, коли народилася дитина, на небі засяяла Вифлеємська зірка, що було знаком для мудреців про те, що довгоочікувана подія нарешті сталося. Волхвами раніше називали тих, хто спостерігав за зірками. Пришестя Месії чекали, і тому, як тільки на небі з’явилася зірка, мудреці вирушили в печеру.

Сьогодні на місці печери знаходиться Храм Різдва Христового. Він був зведений ще в 4 столітті за велінням цариці Олени. У це місце з’їжджаються тисячі віруючих. Щороку паломники з усього світу прагнуть до Ізраїлю, щоб зустріти різдво у вифлеємі. Саме в Вифлеємі народився майбутній правитель Давид. Тому Йосип з Марією для перепису прямували в це місто, вважаючи себе нащадками Давида (у древніх іудеїв родоводу велося по чоловічій лінії). У храмі сьогодні можна побачити срібну зірку Віфлеємську: вважається, що на цьому місці і народився син у Діви Марії. Про це свідчить напис на зірці.

Різдвяне свято в православ’ї передує сорокаденний піст. У західних країнах також є підготовчий період, іменований «Адвентом», однак він не такий суворий, як у православній традиції: зокрема, зараз не потрібно обмежувати себе в їжі, тобто постити, а головне – це покаяння і визнання своїх гріхів.

Деякі відзначають, що на Заході різдво християнське сьогодні є швидше не релігійним, а світським святом. Ввели навіть такий термін, як «комерціалізація» Різдва, оскільки багато підприємці одержують можливість значно збільшувати свою виручку у святкові дні: влаштовуються різдвяні розпродажі, продають велику кількість сувенірів і подарунків.

У багатьох країнах, в тому числі, і в Росії зараз, як відомо, Різдво – це вихідний день. Однак у Радянські часи за пропагованого атеїзму це було не так. Лише з 1991 року люди почали відпочивати у це велике свято.

Зовсім скоро настануть зимові свята, і в нашій країні відзначатимуть православне різдво 2014. Тому заздалегідь вітаємо всіх зі Світлим Різдвом христовим, бажаємо здоров’я і благополуччя!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>