Головна / Календар / Пасха – що це за свято, історія, опис, значення, звичаї і традиції

Пасха – що це за свято, історія, опис, значення, звичаї і традиції

Пасха – що це за свято, історія, опис, значення, звичаї і традиції

Пасха – що це за свято:

Світле Христове Воскресіння – так називається святкування Великодня у православних християн. Це найбільш значимий свято в річному циклі кожного віруючого, і вже давно став улюбленим, повсюдно відзначається народним святом.

Історія свята Пасхи:

Пасха - що це за свято, історія, опис, значення, звичаї і традиціїСам факт Воскресіння Ісуса Христа є основоположним принципом християнського віровчення. Доведеним історичним фактом є життя і хресна смерть Ісуса з Галилеї. Саме в єврейське свято Пасхи в п’ятницю («страсну п’ятницю»), він був засуджений на смерть і розп’ятий на Голгофі, а потім нашвидку похований в довколишній печері. Але коли через день люблячі його жінки («дружини-мироносиці» – як їх називають у Євангелії) прийшли надати його тілу необхідні почесті, вони не знайшли його. Печера була порожня, залишилися лише пелена, в яку було загорнуто тіло («плащаниця»). Воскресіння Христа було доведено численними явищами його в наступні 40 днів учням і простим людям.
Ранні послідовники християнства відзначали страсну п’ятницю і Воскресіння щотижня, від чого, мабуть, в російській мові сьомий день тижня отримав назву неділі та є неробочим. Згодом святкування Пасхи стало щорічним і прив’язаним до сонячно-місячним календарем.

Значення Пасхи:

Святкування Воскресіння Ісуса Христа має у християнстві особливий сенс перемоги і торжества над смертю . Смерть уже не є кінцем усього, а стає дверима в Царство Боже. Тому в дні святкування Великодня, а свято триває цілий тиждень («Світла седмиця»), в храмах відбуваються урочисті пасхальні богослужіння, що прославляють перемогу Христа над смертю. Завершується свято наступної неділі, назване Антипасха (або Червона гірка).
Життєстверджуючий і позитивний настрій Пасхи несуть навіть невід’ємні атрибути свята – ошатні паски, паски і фарбовані яйця, що прикрашають великодній стіл. Особливий містичний сенс мають фарбовані в червоний колір яйця, що символізують перехід з труни в вічне життя.
Для всіх православних християн велике захоплення на підтвердження чуда Воскресіння викликає сходження Благодатного Вогню в Єрусалимському Храмі Гробу Господнього у Велику Суботу.

Звичаї та традиції Великодня:

Перед Великоднем прийнято робити генеральне прибирання в будинку , мити вікна, вішати чисті фіранки. Приготування слід закінчити до Страсного П’ятниці. Випічку пасок і фарбування яєць також намагаються закінчити до п’ятниці.
Також читаємо :
Великоднє Богослужіння починається у Велику Суботу о 23 годині, а опівночі звершується хресний хід , який переходить в пасхальну утреню і Літургію. Віруючі приносять з собою випічку і фарбовані яйця для освячення.
Люди, зустрічаючись, кажуть : «Христос Воскрес» – «Воістину Воскрес» і триразово цілуються. Прийнято дарувати близьким великодні яйця в ошатною упаковці з написом ХВ («Христос Воскрес»).
З цього дня закінчується піст, і віруючі після служби в церкві поспішають до святкового столу «розговітися». Великодній стіл накривають з обов’язковою присутністю пасок, різнобарвних яєць, сирної паски. Знято заборону на м’ясні та молочні страви, і господині намагаються порадувати домашніх смачними стравами.
Першим завжди з’їдається фарбоване яйце , причому як діти, так і дорослі « христосуються »крашанками – розбивають з торців шкаралупу один у одного.
Свято триває не один день, а весь наступний тиждень до неділі , яке отримало народну назву «Червона Гірка». У цей день прийнято грати весілля, влаштовувати сватання та інші урочистості, заборонені під час посту.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>