Головна / Календар / Хеллоуїн 2014 – свято 31 жовтня

Хеллоуїн 2014 – свято 31 жовтня

Хеллоуїн 2014 – свято 31 жовтня

Якого числа буде Хеллоуїн? Коли настане Хеллоуїн? Цими питанням часто задаються наші співвітчизники, тому що цей стародавнє кельтське свято ще не дуже прижився в нашій країні.

Дата Хеллоуїна в 2014 році – 31 жовтня, а це означає, що вже зовсім скоро настане самий похмурий свято року з гарбузовим присмаком. Свято свободи, розгулу нечистої сили, віри в духів. Цим святом ми зустрічаємо зиму.

В ніч на перше листопада на кілька годин відчиняються двері у потойбічний світ, і всіляка нечисть – вампіри, перевертні, демони, злі духи – наводнює землю. Важливо не тільки умилостивити їх за пишним столом, але і після відлякати з допомогою видовбаного гарбуза зі свічкою.

Язичницькі корені хеллоуїна

Хеллоуїн 2014 - свято 31 жовтня

Хеллоуїн 2014 – свято 31 жовтня

Хеллоуїн – одне з найдавніших свят у світі. У ньому переплелися кельтська традиція вшановування злих духів і християнська – поклоніння всім святим. Історія свята Хеллоуїн налічує тисячоліття, тут і кельтський фестиваль Самайн, римського Дня Помони і християнського Дня всіх святих.

Століття тому землі сучасної Великобританії і північної Франції населяли кельтські племена. Вони були язичниками і як верховне божество шанували бога Сонця. Кельти ділили рік на дві частини – зимову і літню. Зими бог Сонця знаходився в полоні у Самайна – володаря мертвих і князя тьми.

Свято Самайна. який відзначався 1 листопада, – це час, коли починається зима. В цей час літо змінюється зимою, день – ніччю, життя – смертю. Всі бар’єри між матеріальним і надприродним світами усуваються, і ворота між ними відкриваються на одну ніч. Всі нереалізовані надії і плани померлих знову поверталися на землю, а їх душі спускалися до рідного вогнища.

Душі померлих могли приймати різні обличчя, злі вселялися в тварин, а найнебезпечніші – в котів. Щоб не стати здобиччю мертвих, люди гасили вогнища в будинках і вбиралися якомога страшніше, сподіваючись розполохати привиди, переползшие відкритий кордон. Духам виставляли пригощання на вулицю, щоб вони задовольнилися цим і не ломилися в будинок. У цю ніч робилися пророцтва, що приносилися в жертву тварини, а потім кожен брав у свій будинок язичок священного полум’я, щоб запалити зимовий вогнище.

Друїди – кельтські жерці – збиралися в дубових гаях на вершинах пагорбів, запалювали вогнища і приносили злим духам жертви, щоб вмилостивити їх. А вранці друїди дарували людям вугілля від вогнищ, щоб ті розпалювали вогнища своїх будинків. Вогонь друїдів зігрівав будинки протягом довгої зими і охороняв будинок від нечистої сили.

Вночі дівчата ворожили. Кидали два каштана в багаття друїдів. Якщо плоди будуть згоряти поруч, то дівчина буде жити у злагоді з милим, якщо покотяться в різні сторони – їхні шляхи розійдуться в різні боки. Побачити свого майбутнього чоловіка дівчина могла, сівши перед дзеркалом опівночі з яблуком у руці.

У стародавніх кельтів був ще один свято, пов’язаний з Хеллоуїном, – Місяць Мисливця, останній місяць перед Самайном. Вважається, що це час найвищого психічного підйому, і в цей час межа між світами стає настільки тонкою, що багато сутності проходять через неї.

Християнські традиції Хеллоуїна

Християнські традиції Хеллоуїна

Християнські традиції Хеллоуїна

У першому столітті нашої ери римляни завоювали кельтські території. За ті 400 років, які вони провели на землях кельтів, змішалося не тільки населення, але і традиції: з Самайном поєдналися два римських свята. Перший – Фералія, що відзначався в кінці жовтня, щось на зразок дня поминання покійних, і другий – в честь богині фруктів та дерев Помони. Її символом було яблуко, і звідси пішла сучасна хелловінська традиція влаштовувати ігри з яблуками.

Християнство витіснило друїдів на території Великобританії і стало панівною релігією, і в VII столітті папа Боніфацій IV затвердив 1 листопада як День всіх святих (All Hallows), в який належало прославляти святих і мучеників. А ніч напередодні Дня всіх святих стала називатися All Hallow’s Eve. З часом назва редукувала до Hallowe’en і врешті-решт до Halloween. З тих пір у святкуванні цього дня язичницька містика незбагненним чином уживається з християнською.

У 1000 році церква оголосила 2 листопада Днем всіх душ, у який належало поминати не святих, а простих померлих. Влаштовували Поминки за подобою Самайна – великі багаття, ходи, переодягання в костюми ангелів і дияволів. Тепер всі три дати – переддень Дня всіх святих (31 жовтня), День святих і День всіх душ – називають Хэллоумасом (пор. Крістмас). До кінця XIX століття з містичним ухилом Хеллоуїна майже покінчили, перетворивши його в суспільний свято.

Сучасні традиції Хеллоуїна

Сучасні традиції Хеллоуїна

Сучасні традиції Хеллоуїна

Нині від древнього язичницького свята залишився набір цікавих захоплюючих традицій. У цю ніч прийнято одягатися в костюми нечистої сили і влаштовувати маскаради і ходи. Що ж, не можна упускати рідкісний шанс відчути себе відьмою або демоном.

Люди ходять по барах, де влаштовуються конкурси на найоригінальніший і наворочений костюм. Влаштовують весілля з відповідним ухилом: коли молодят вінчає Дракула, повсталий із гробу, встановленого прямо в похмуро оформленої капличці.

У Нью-Йорку на Хеллоуїн-парад збирається до двох мільйонів чоловік, цей парад зазвичай висвітлюється найбільшими телеканалами і транслюється в прямому ефірі. В Балтіморі проводиться «метання гарбуза», змагання для студентів-фізиків на кращий винахід, яке не дасть гарбузі розколотися при падінні з десятого поверху.

Невід’ємний символ Хеллоуїна – гарбузова голова. З гарбуза видаляється нутро, вирізається обличчя і всередину вставляється свічка. Гарбуз символізує одночасно закінчення збору урожаю, злісного духу і вогонь, що відлякує його. Так дивно концентруються древні повір’я в одному предметі.

У цю ніч діти стукають у будинки з криком «Treat or trick!» – «Пригощай або пошкодуєш!». Якщо ви не принесете жертву, ці маленькі злі демони ” можуть жорстоко пожартувати над вами – наприклад, вимазати сажею ручки дверей.

Гарбуз на Хеллоуїн

Про швидке наближення Хеллоуїна завжди сигналізують різноманітні атрибути у вигляді гарбуза, які з’являються у вітринах і на полицях магазинів. Ось вже сотні років 31 жовтня Джек – ліхтар – Jack-o-lanterns світиться в кожному вікні відлякувати нечисту силу. Про походження цього символу Хеллоуїна розповідає ірландська легенда.

…Одного разу в переддень Дня всіх святих на п’яницю – коваля на прізвисько Скупий Джек, який сидить в барі, зазіхнув сам диявол. Коваль погодився віддати йому душу, але тільки в обмін на кухоль елю. Щоб придбати випивку, дияволу довелося перетворитися на монетку. Хитрий Джек поклав шестипенсовик в кишеню, туди, де у нього лежав срібний хрест. Замучений хрестом диявол благав про пощаду, і Джек випустив його, але спочатку виторгував собі десять років спокійного життя.

Коли через десять років диявол з’явився знову, ірландець в останній прохання заїкнувся про яблучку. Коли диявол встав йому на плечі, щоб дістати до яблуневої гілки, Джек швидко надряпав на корі дерева хрест. Диявол завис у повітрі й у результаті пообіцяв, що взагалі не буде забирати до себе його душу. Нарешті Джек помер. Бог, звісно, відмовився поселити грішного п’яницю в раю. Диявол зустрів Джека на порозі пекла. «Я не можу забрати твою душу», – сказав він. «Куди ж мені йти?» – запитав Джек. «Туди, звідки прийшов», – відповів диявол. Навколо була пітьма… Джек попросив вогню. І диявол, витягнувши з пеклова багаття тліючий вугілля, видав його Джеку і відправив поневірятися по світу. З собою у ірландця була ріпа. Вирізавши середину, він вставив туди пекельний угольок – щоб не задуло вітром! – і вирушив у свою вічну подорож. Джек-ліхтар досі бродить по землі в очікуванні Страшного суду і служить символом проклятої душі.

В Ірландії і Шотландії страшні пики, які потім вставляли свічки, вирізали з ріпи і картоплин, в Англії – з буряка. З іммігрантами традиція перекочувала до Америки. Виявилося, що ідеально на роль Джека – ліхтаря підходить уродженка континенту гарбуз.

Містика Хеллоуїна

Шкода, що за цими розвагами забувається древній сенс Хеллоуїна. Це свято інтригує загадковістю, своєї міфічної значимістю. Хеллоуїн – це спроба зрозуміти зв’язок між нашим і потойбічним світами. Це ворота з одного світу в інший. Знаходячись між двома світами, вони належать їм обом – і жодному з них. І ще це ворота в зиму.

Ми до цих пір схильні сприймати зиму з неприязню і відразою. Здається, що все живе вмирає. Проте прихід смерті за визначенням є прихід життя. Біла пустеля, де живе Самайн, надзвичайно красива. Вона звільнена від всього зайвого, наносного. Значить, настав час скинути вантаж турбот і суне, що накопичилися за літо і втратили своє значення, наслідуючи приклад дерев, які звільняються від листя, віджилих свій термін. Адже якщо дерева не скинуть їх, мертве листя не дасть їм можливість знову ожити навесні.

У цю ніч Самайн відкриває ворота в минуле і майбутнє. Дві стихії стають доступні в сьогоденні. Це час, коли людина не обмежена кліткою свого часу і може усвідомити своє місце в павутині вічності. Проте перехід в інший простір або час зазвичай буває хворобливим. Ворота добре охороняються. Відьми і демони – герої Хеллоуїна – це тіні охоронців воріт. З нашого боку буття вони здаються страшними втіленнями зла. Але якщо ворота пройдені, кого побачимо ми, озирнувшись?..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>